O patronie

 

św. Michał Archanioł

Jego imię po hebrajsku znaczy ?Któż jak Bóg?. Gdy Lucyfer zbuntował się przeciw Bogu, właśnie archanioł Michał pierwszy wystąpił przeciwko niemu z okrzykiem ?Któż jak Bóg?? które stało się jego imieniem. Jest wzorem zwycięskiej walki z szatanem.
Michał Archanioł uchodzi za księcia aniołów, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnych umiejętności. Historycznie jest obrońcą zarówno Izraela, jak i Kościoła katolickiego.
Według tradycji stoi przy umierających i towarzyszy ich duszom w drodze do wieczności. Dlatego bardzo często jest patronem kaplic cmentarnych.
Archanioł Michał jest często przyzywany przez wiernych jako obrońca przed siłami szatana. Artyści przedstawiają go w zbroi, z mieczem, depczącego szatana. Michał Archanioł trzyma również w swoim ręku wagę, która jest symbolem odmierzania dobrych uczynków.
Jest patronem złotników, rytowników, policjantów, żołnierzy i małych dzieci. Jego kult istnieje od początku chrześcijaństwa. Jest patronem Anglii, Austrii, Hiszpanii, Niemiec i Węgier.
Jego sanktuarium na półwyspie Gargano we Włoszech opiekują się polscy zakonnicy ? michaelici.
Św. Michał patronuje naszej parafii.

Wspomnienie liturgiczne: 29 września

 

 

Modlitwa do św. Michała Archanioła

Obowiązujący w Polsce tekst modlitwy do św. Michała Archanioła opublikowano w: Rytuał Rzymski. Egzorcyzmy i inne modlitwy błagalne, Katowice 2002, s. 102.
Brzmi on następująco:

Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce,
a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha
bądź naszą obroną.
Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy,
a Ty, Wodzu niebieskich zastępów,
szatana i inne duchy złe,
które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą,
mocą Bożą strąć do piekła. Amen.